Основи природознавства (1 курс)
2020 Бер 12, 8:25 PM

17 березня 2020 р.

Практичне заняття №2

Тема:  Різноманітність рослин 

Мета: узагальнити й систематизувати знання студентів про нижчі та вищі спорові рослини, їх особливості будови та життєдіяльності, основних представників та значення в житті людини; розглянути загальну характеристику відділів Голонасінні та Покритонасінні та значення їх представників в природі й життєдіяльності людини; зробити порівняльний аналіз представників різних родин відділу Покритонасінні; ознайомити студентів із особливостями будови грибів та лишайників, розглянути ознаки отруєння грибами та прийоми надання першої медичної допомоги; формувати здатність усвідомлювати роль людини в збереженні природи; активізувати навчальну діяльність за допомогою практичних вправ та ігрових технологій.

Зміст практичного заняття

  1. Водорості та їх загальна характеристика (зелені, бурі, діатомові, червоні або багряники).
  2. Вищі спорові рослини (мохоподібні, плавуноподібні ,хвощеподібні, папоротеподібні).
  3. Голонасінні – перші насінні рослини.
  4. Загальна характеристика та класифікація покритонасінних рослин.
  5. Гриби та лишайники.

Завдання для дистанційного навчання:

1) Опрацюйте зміст практичного заняття та зробіть порівняльний аналіз голонасінних та покритонасінних рослин. Відповідь має були особисто Вашим теоретичним аналізом без використання електронних ресурсів. (виконане завдання напишіть в коментарях).

Особливості оцінювання даного виду діяльності: грунтовний аналіз, який написаний особисто Вами та широко розкриває питання максимально оцінюється в 5 балів.

Дедлайн здачі: 17 березня 

2)  Пройти курс на он-лайн платформі EdEra - "Біологія: Рослини, гриби та лишайники" 

Посилання на платформу: https://courses.ed-era.com/courses/EdEra/b102/B102/about

Особливості оцінювання даного виду діяльності: по завершенню курсу, всі учасники отримають безкоштовний сертифікат, що засвідчує проходження Вами навчального курсу. По завершенню проходження курсу, сертифікат прикріплюєте нижче в коментарях. Максимальну кількість балів за проходження курсу, яку Ви можете отримати - 10 (в залежності від % виконаних завдань).

Дедлайн здачі: не пізніше 27 березня

3)  Проектна робота "Спостереження за ростом та розвитком рослин" (зразок оформлення додається)

Особливості оцінювання даного виду діяльності: На протязі 3 тижнів Ви маєте доглядати за рослиною та спостерігати та її ростом та розвитком. Зверніть увагу умови росту рослини: освітлення, температурний режим, частоту поливу та не допускайте її засихання. Всі спостереження Ви описуєте в "картці спостереження" (зразок наявний) та відповідно оформлюєте свою роботу.  Максимальну кількість балів за проект довготривалого спостереження - 5 балів. 

Дедлайн здачі:  31 березня, робота здається 7 квітня

 

24 березня 2020 р. - 31 березня 2020 р.

 

Практичне заняття №3-4

Тема:  Тварини як компоненти біосфери. Нижчі й вищі безхребетні та хордові тварини

Мета: узагальнити й систематизувати знання студентів про Підцартства Одноклітинні та Багатоклітинні; розглянути представників Підцартства Одноклітинні (тип Саркоджгутикові, тип Апікомплекси (Споровики), тип Інфузорії) та Багатоклітинні (Тип Кишковопорожнинні, Тип Плоскі черви, Тип Круглі черви, Тип Кільчасті черви, Тип Молюски, Тип Членистоногі, Тип Хордові); розглянути загальну характеристику класу Головохордові, класу Птахи та Класу Савці; розкрити значення представників Найпростіших та Багатоклітинних в природі й життєдіяльності людини; формувати здатність усвідомлювати роль людини в збереженні природи; активізувати навчальну діяльність за допомогою практичних вправ та ігрових технологій.

Зміст практичного заняття

 

  1. Загальна характеристика Підцартства Одноклітинні (Найпростіші): тип Саркоджгутикові, тип Апікомплекси (Споровики), тип Інфузорії. Значення найпростіших: у природі, у житті людини.
  2. Загальна характеристика Підцарства Багатоклітинні: Тип Кишковопорожнинні, Тип Плоскі черви, Тип Круглі черви, Тип Кільчасті черви, Тип Молюски, Тип Членистоногі, Тип Хордові. Загальна характеристика надкласу Риби. Загальна характеристика класу Земноводні. Загальна характеристика класу Плазуни. Особливості класу Птахи та особливості класу Ссавці.

Завдання для дистанційного навчання:

 

1) Перегляньте відео. Зясуйте який одноклітинний організм ледь не знищив життя на Землі. Визначте основні його характеристики та означте його роль в життєдіяльності людини.

Особливості оцінювання даного виду діяльності: максимальну кількість балів, яку Ви можете отримати виконавши завдання - 1 бал. (відповіді розміщуйте в коментарях вказавши прізвище та ім'я й зазначивши номер завдання)

Дедлайн здачі: 24 березня

2) Перегляньте відео. З'ясуйте та опишіть звідки беруться віруси. Охарактеризуйте, які віруси інфікують лише тварин, а які, здатні впливати на людину.

Особливості оцінювання даного виду діяльності: максимальну кількість балів, яку Ви можете отримати виконавши завдання - 1 бал. (відповіді розміщуйте в коментарях вказавши прізвище та ім'я й зазначивши номер завдання)

Дедлайн здачі: 24 березня

3) Користуючить джерелом "Цікава наука":

 https://www.youtube.com/channel/UCMIVE71tHEUDkuw8tPxtzSQ/featured 

Знайдіть відповідь на запитання:

- Як кальмарам вдається перехитрувати хижаків?

- Медузи. Як їм вдається жити так довго?

- Чому отруйні тварини не отруюють самих себе?

- Чому деякі птахи не можуть літати?

- Чому деякі тварини впадають у сплячку?

- В чому особливість метаморфозу у метеликів?

- Як тварини бачать уночі?

- Як тварини відчувають біль?

Особливості оцінювання даного виду діяльності: максимальну кількість балів, яку Ви можете отримати виконавши завдання - 3 бал., абож 0,5 балів за відповідь на кожне запитання. (відповіді розміщуйте в коментарях вказавши прізвище та ім'я й зазначивши номер завдання)

Дедлайн здачі: 24 березня

4)  дайте загальну характеристику Класу Птахи. Вкажіть представників, середовище існування, особливості будови.

  

Особливості оцінювання даного виду діяльності: максимальну кількість балів, яку Ви можете отримати виконавши завдання - 3 бал. (виконане завдання надсилайте на електронну адресу oksana-shpundra@ukr.net)

Дедлайн здачі: 31 березня

5) Дайте загальну характеристику Класу Ссавці або Звірі. Вкажіть представників, середовище існування, особливості будови.

  

Особливості оцінювання даного виду діяльності: максимальну кількість балів, яку Ви можете отримати виконавши завдання - 3 бал. (виконане завдання надсилайте на електронну адресу oksana-shpundra@ukr.net)

Дедлайн здачі: 31 березня

Зверніть увагу!

Готувати варто не тільки практичні завдання, але й теоретичні,

адже їх зміст матиме продовження під час лабораторних занять.

 

Шановні студенти.
Запрошую, Вас, долучитись до електронного класу в середовищі google.
( https://classroom.google.com/ ) Код доступу -  yq2wkwc. 
В електронному класі будете отримувати лаболаторні і практичні завдання. Виконавши лаболаторні й практичні роботи здавати їх також через  google-клас.
Бажаю успіху.

Категорія: Мої файли | Додав: oksana-shpundra
Переглядів: 938 | Завантажень: 0 | Коментарі: 49 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 491 2 3 4 5 »
avatar
0
1 oleksandra5153 • 6:42 PM, 2020 Бер 14
Перше завдання.

У голонасінних насінина сидить відкрито на насінній лусці,а у покритонасінних насінина знаходиться в середині плоду.У голонасінних немає цибулин,кореневища,бульби, а у покритонасінних є. Життєві форми у голонасінних це дерева,іноді можуть бути кущі,а у покритонасінних і дерева і кущі,трави(вони можуть бути багаторічними). Запилення у голонасінних відбувається за допомогою вітру,а у покритонасінних за допомогою птахів,вітру,комах і тд. . Запліднення у голонасінних просте, а у покрито подвійне.Голонасінні : 
- один із сперміїв зливається з яйцеклітиною одного з архегоніїв,запліднення відбувається у них дуже повільно приблизно 13 місяців;
Покритонасінні :
- один із сперміїв зливається із яйцеклітиною,а інший з ядром центральної клітини,запліднення відбувається швидко.
Утворення насінини у голонасінних відбувається дуже повільно (1,5 - 2 років),а у покрито відбувається швидко (3 - 4 тижні)
Ендосперми у голонасінних гаплоїдні, а у покрито триплоїдні.
Завдяки виникненню плода у голонасінних,вони забезпечують достатнє харчування для ссавців і птахів,а голонасінні таке не можуть створить biggrin , ні вони можуть таке створить,але вони забезпечують не достатню кормову базу для ссавців і птахів.
А що стосовно зародка,то голонасінні мають більше 2х сім*ядолей до 15 шт., а покрито мають 1-2 сім*ядолей.

                                                                                          Роботу виконала: Синільник Олександра :p 
avatar
0
2 oleksandra5153 • 6:45 PM, 2020 Бер 14
Завдяки виникненню плода у ПОКРИТОНАСІННИХ*
avatar
0
3 Таня Рожко • 9:56 PM, 2020 Бер 14
Рожко Тетяна
Завдання 1
Голонасінні: насіння утворюється із насінного зачатка і відкрито лежить на насінних лусках шишки; внутрішнє запліднення, що не залежить від наявності води; не формують квіток і плодів; це дерева і кущі,трав'янистих серед них немає;мають жіночі і чоловічі шишки;корінь проникає глибоко в ґрунт, міцно закріплюючи в ньому рослину;це вічнозелені рослини в яких листки-хвоїнки опадають рідко і не всі одразу.
Покритонасінні: найхарактернішою ознакою є наявність квітки та плоду; мають і насінне, і вегетативне розмноження; бувають деревні, чагарникові й трав'янисті форми; утворюють генеративні органи - квітки, насіння й плоди; існують однорічні, дворічні та багаторічні рослини;запліднення подвійне; із зав'язі квітки розвивається плід, усередині якого знаходиться одна,кілька чи багато насінин; виділяють два класи - Дводольні та Однодольні.
avatar
0
4 Руслана Мариняка • 11:34 PM, 2020 Бер 14
Мариняка Руслана
Голонасінні.
Мають насіння і насіннєвий зачаток. Насіння відкрито розміщуються на насінних лусках. Можливе внутрішнє запліднення без води. Пилок переносить вітер. Він потрапляє на бруньку, відбувається процес запліднення. Мають чоловічі та жіночі шишки. Головний корінь формує стрижневу систему, яка закріплюється глибоко в ґрунті. Представники: слана, ялина, туя, ялівець.
Покритонасінні.
Головна особливість - наявність квітки, яка виконує функцію розмноження і приваблює тих, хто її запилює. Після запліднення у покритонасінних утворюється плід. Вони мають подвійне запліднення. У покритонасінних квітка складається з: маточка, тичинки, пелюстки, чашолистки. Представники: дуб, яблуня, тюльпан.
avatar
0
5 annagladyshevska1 • 1:13 PM, 2020 Бер 15
Гладишевська Ганна
Голонасінні
Назва голонасінні виникла тому , що насінні зачатки відкрито лежать на лусочках.
Налічують близько 800 видів . Всі голонасінні це дерева , рідко- кущі , але трав серед них не має. Здебільшого це сосни та ялинки .
Поява насінини яка утворюється з насінного зачатка , для якої не потрібна вода.
У голонасінних немає оплодня навколо насінного зачатка і тому у них не утворюється плід.
Насінина містить зародок та запас поживних речовин. Голонасінні - різноспорові рослини, спрощені гаметофіти , з'являється головний корінь та стрижнева коринева система, повноцінне потовщення кореня за рахунок деревини. В голонасінних наявні шишки , в яких формується насінина та листки.Запліднення відбувається до півтори року , не залежить від води , запилення за допомогою вітру.

Покритонасінні.
Називають тому , що насінний зачаток захований у зав'язі квітки ( вона захищає насінний зачаток від навколишнього середовища) Покритонасінні - це ще більше розвинені представники насінних рослин, найбільші за наявність видів , близько 250 тис.
Утворення насінних зачатків усередині зав'язі , коли відбулося запліднення й утворилася насінина стінки зав'язі перетворюються на оплодень і з насіниною складають плід.
У них подвійне запліднення та вторинний ендосперм , наявність приймочки маточки до якої потрапляє пилок. З'являються нові репродуктивні органи: квітка , плід . Органи поділяють на репродуктивні ( генеративні) це- квітка, насінина , плід .та вегетативні - корінь і пагін .
Їх поділяють на Дводольні та однодольні
Ускладнення провідних тканин та ускладнення вегетативних органів. Вони розмножуються як вегетативно так і насінням . Запліднення відбувається швидко . Запилення відбувається за допомогою води , вітру , комах , птахів
avatar
0
6 liliabilushenko • 1:13 PM, 2020 Бер 15
Білушенко Лілія
                         Голонасінні
Голонасінні- це група насінних рослин яка характеризується наявністю насіння і сім'язародків,  які є наприклад у шишок. Голонасінні поширені в усьому світі. Пилок голонасінних рослин переноситься повітрям. Насіння має зародок з корінцем запас поживних речовин та вкрите насіннєвою шкіркою. Голонасінні переважно вічно зелені рослини. Рослини даного відділу мають листя різної форми. Таким чином насіння рослин начебто голі зав'язі немає звідси походить їх назва голонасінні. Хвойні дерева в повітря виділяють велику кількість фітонцидів, що пригнічують розвиток хвороботворних організмів.
                                           Покритонасінні
Їх поділяють на два класи дводольні та однодольні. Покритонасінні - група насінних рослин, що характеризується наявність насіння і насінного зачатка які є захищеними. Насінина у них розвивається набагато швидше ніж у голонасінних. Покритонасінні мають найскладнішу будову вегетативних органів. Покритонасінні поширені скрізь.
                                           Аналіз
Спільною ознакою голонасінних та покритонасінних рослин є утворення насіння.  Голонасінні і покритонасінні є представниками двох груп насінних рослин  які поширилися по всій землі. Ці рослини використовуються в медицині,парфумерії.
avatar
0
7 Таня Рожко • 1:48 PM, 2020 Бер 15
Таня Осадча:
Привіт ,можна будь ласка тебе попросити відправить моє завдання з природи бо в мене не відправляє.
Голонасінні:
Запилення відбувається задопомогою вітру .
Насіння сидить відкрито на насінній лусці .Мають насіння і насіннєвий зачаток.
У відкритонасінних відсутні бульби ,цибулинки, кореневища.Не формують квіток і плодів ,це можуть бути древа і кущі ,а трав'янистих рослин не ма .
Покритонасінні :
Запилюються за допомогою вітру,води ,комах,савців.Насіння знаходиться всередині плоду,також у них є бульби,кореневища,цибулини.Після запилення утворюються плоди.
Виконала : Осадча Таня

Голонасінні:
Запилення відбувається задопомогою вітру .
Насіння сидить відкрито на насінній лусці .Мають насіння і насіннєвий зачаток.
У відкритонасінних відсутні бульби ,цибулинки, кореневища.Не формують квіток і плодів ,це можуть бути древа і кущі ,а трав'янистих рослин не ма .
Покритонасінні :
Запилюються за допомогою вітру,води ,комах,савців.Насіння знаходиться всередині плоду,також у них є бульби,кореневища,цибулини.Після запилення утворюються плоди.
Виконала : Осадча Таня
avatar
0
8 doshkilnaosvita2 • 2:11 PM, 2020 Бер 15
Перше завдання
Голонасінні:
Насінина знаходиться відкрито,на насінних лусках,розташованих в шишках
Утворення насіння відбувається приблизно 2 роки, дуже повільно
Запліднення просте,але відбувається дуже повільно (до 13 місяців).
Запилення відбувається за допомогою вітру.
Утворюють ліси в холодних регіонах світу, є притулком багатьох тварин. Широко використовуються в різних сферах життя людини (будівництво, медицина, хімія тощо).
Покритонасінні:
Насіння приховане всередині плодів. На етапі запліднення – у зав’язі маточки.
Запилення перехресне,запилюються(тваринами, вітром, водою) і самозапилення
Забезпечують основний покрив землі, збагачують повітря киснем, годують багатьох ссавців, птахів і людини.
Утворення насіння відбувається порівняно швидко – від 3-4 тижнів до одного вегетаційного періоду.
Насіння знаходиться всередині плода (вкрите оплоднем)
Ішімова Юлія
avatar
0
9 lizaigorevna3 • 3:27 PM, 2020 Бер 15
Голонасінні  група насінних рослин, що характеризуються наявністю насіння і насінного зачатка, які лежать відкрито на лусочках шишок  В основному голонасінні — це дерева і кущі, рідко, лози, трав'янистих рослин серед них немає. Поява насіння, яке має запас поживних речовин і захищене шкіркою, — значний ароморфоз, що зумовив широке і швидке розповсюдження голонасінних рослин суходолом. Важливим пристосуванням для життя на суходолі є змога внутрішнього запліднення . Пилок голонасінних рослин переноситься повітряними течіями. Потрапляючи на розташований відкрито насіннєвий зачаток, він утворює пилкову трубку, яка досягає яйцеклітини і забезпечує злиття гамет. Після запліднення з насінних зачатків формується насіння, але не одразу, а тільки через 12-15 місяців. Насіння має зародок з корінцем, бруньками і сім'ядолями, запас поживних речовин, та вкрите насіннєвою шкіркою.
Покритонасінні, або квіткові рослини  таксон вищих рослин, які формують квітки. Ця група налічує 64 порядки, понад 400 родин, понад 13 000 родів і, ймовірно, не менше 250 000 видів сучасних рослин. За числом видів квіткові рослини значно перевершують решту груп вищих рослин, узятих разом. Вони складають одну з груп насінних рослин. Найважливіша особливість квіткових рослин — наявність спеціалізованого органу, квітки, що бере на себе функції розмноження і залучення агентів запилення. Квіткові рослини формують свої насінні зачатки[en] в порожнині зав'язі, яка утворена зрощенням колись відкритого плодолистка. Стінки зав'язі після запліднення розростаються і видозмінюються, даючи структуру під назвою плід. У решті груп насінних рослин насіннєвий зачаток не прихований від запилення, а насіння не поміщене в дійсний плід, але іноді насіння можуть покривати м'ясисті структури, наприклад, у представників роду тис. 
Щукіна Єлизавета
avatar
0
10 yuliyaghrechyha2002 • 6:46 PM, 2020 Бер 15
tongue wacko wink surprised smile sad cry dry happy cool biggrin angry
1-10 11-20 21-30 31-40 41-43
avatar